Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se žije ruským gangsterům?
Ruský kriminální seriál Brigáda vypráví o čtyřech mužích, kteří jsou okolnostmi donuceni vstoupit do řad zločinců a nakonec se stanou zakladateli jednoho z nejvlivnějších moskevských gangů. Jde o závod, v němž vítěz bere vše a v němž samotní gangsteři čelí zkorumpovaným politikům nebo bezohledným průmyslovým magnátům. Může být v takové bitvě skutečný vítěz?

 Seriál Brigáda je prvním ruským pokusem o gangsterskou ságu. Čerpá z té nejlepší tradice podobných děl a navíc obsahuje svědectví o současném Rusku s typickými postavami a situacemi. Svou náplní i formou připomíná nestárnoucí filmové trháky jako Tenkrát v Americe nebo Kmotr. Scenárista a režisér seriálu Alexej Sidorov v něm hojně využívá dokumentární postupy, čímž se z Brigády stává skutečná kronika doby, zachycující dramatickou éru rozpadu světové velmoci a následující složité období transformace. Podobně jako díla Francise Forda Coppoly nebo Sergia Leoneho mapuje seriál celou jednu historickou epochu. Prostřednictvím životních příběhů čtyř hlavních postav jsme tak svědky dramatických změn od stažení sovětských jednotek z Afghánistánu v roce 1988 až 1989 přes pokusy o puč v srpnu 1991 a říjnu 1993 po vojenskou kampaň v Čečensku v letech 1994 až 1996.

Korupce vládne Rusku

Čtyři obyčejní muži z Moskvy volí pod tlakem okolností cestu zločinu a zakládají jeden z nejlépe organizovaných gangů ve státě. Saša Belov (Sergej Bezrukov) je rozeným vůdcem. Po dvou letech bojů v Afghánistánu se vrací do Moskvy. V Rusku běží na plné obrátky transformace od komunismu k tržnímu hospodářství a on si uvědomuje, že je to pro něj vynikající příležitost, jak získat moc a peníze. Se svými kamarády Filem (Vladimir Vdovičenkov), Včelkou (Pavel Maikov) a Kosmem (Dmitri Djužev) se rozhodně staví za všechny reformy. Nechtějí totiž chybět na straně vítězů. Cestě, kterou se rozhodnou jít, se však říká korupce. Zakládají malou vyděračskou bandu, ale záhy se dostávají až k pašování drog. Během své cesty za mocí a blahobytem získají mnoho přívrženců, milenek, ale především zarputilých nepřátel. Ovšem boj se zločinem ve zcela novém Rusku není jednoduchá záležitost. Typický je příklad horlivého policisty Kaverina (Andrej Panin), který Sašovu bandu pronásledoval dvanáct let a nakonec sám vstoupil do podsvětí.

Zločin se změnil

Cílem tvůrců bylo vtáhnout diváka do chaotického života hlavních postav, které neustále balancují na hraně a každým okamžikem můžou svou životní pouť skončit katastrofou. Zároveň se snaží dohlédnout hlouběji do nitra hlavních aktérů a zejména zachytit proces, jak se z normálních spořádaných lidí stávají příslušníci toho nejtemnějšího podsvětí. Alexej Sidorov k tomu říká: „Chceme divákovi nabídnout jedinečný pohled do světa podsvětí a zločinu, který je oproštěný od jakýchkoli předsudků. Po čtyřech hlavních aktérech jsme chtěli, aby vyprávěli svůj vlastní příběh. Tento seriál je jistým druhem rekviem za ztracenou generaci – generaci bystrých, silných, rozhodných a talentovaných lidí, kteří sešli na cestu zločinu. Ne nadarmo jsme seriálu dali podtitul Čas se změnil. A stejně tak i zločin.“

Nejdražší ruský seriál
Seriál byl natočen na filmový materiál a se svou průměrnou cenou 200 000 dolarů za jednu epizodu je prozatím nejdražším ruským televizním seriálem vůbec. Vystřídalo se v něm téměř 110 herců, natáčení probíhalo na více než 350 lokalitách včetně ruského „Bílého domu“, vládních budov nebo proslulé věznice Butyrskaja. Nezapomenutelné jsou především kaskadérské výstupy provedené s jedinečnou profesionalitou, které také podtrhuje jedinečná hudba.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář